Czym kierowała się antygona

Pobierz

probowala dowiesc swego mimo tego ze wiedziala ze zostanie ukarana smiercia.. Miał wcześniejsze postanowienia i nie chciał ustąpić.. Kreon zas swoim zachowaniem dowiodl ze jest nie wierny swoim bogom.. W jego oczach pochowała zdrajcę i przez to sama staje się zdrajcą.. Dla Antygony najważniejszą.Nie zmienia swego rozkazu nawet wówczas, gdy okazuje się, że Polinejkesa pochowała Antygona, jego siostrzenica i narzeczona syna.. Jeżeli każdy w państwie, a w szczególności władca, kierowałby się emocjami w kraju zapanowałby zamęt, co wkrótce spowodowałoby jego upadek.. Godziłoby to w jej system wartości i przeczyło sumieniu.. Nie można powiedzieć, że się myli.. Kreon przede wszystkim kieruje się dobrem miasta, pragnie je wzmocnić i w ten sposób uniknąć najazdów.. Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycieZobacz 2 odpowiedzi na zadanie: czym kierowała sie Antygona sprzeciwiając sie królowi Teb?Jakimi wartościami kierowała się Antygona, a jakimi Kreon?Antygona w życiu kierowała się prawami boskimi, natomiast Kreon kierował się prawem ludzkim.Mimo tej pewności Antygona to postać tragiczna - znalazła się w sytuacji, w której każdy wybór oznacza w konsekwencji śmierć - z wyroku bogów za wykroczenie przeciw ich prawu lub z wyroku Kreona za złamanie królewskiego rozkazu.. Osobiście zgadzam się z tytułową bohaterką utworu..

W swoim postępowaniu kierowała się prawem moralności i głosem serca.

Niestety na to bardzo powszechne pytanie odpowiedź nie jest prosta.. Kreon wydał wyrok śmierci na Antygonę, zamurowano ją żywcem.. Pierwszym argumentem będzie to, że tytułowa bohaterka książki, pochówek brata uważała za obowiązek wynikający z więzi rodzinnych, był to jedyny sposób na dostanie się Polinika do krainy Hadesa.Antygona kierowala sie swoja religijnoscia oraz prawami boskimi.. Moim zdaniem w tym konflikcie rację miała Antygona.. Miał władzę, uważał się za pana wszystkich poddanych.a w sumie to nim był.. nie zgodzil sie na pochoweg brata Antygony z nienawisci poniewaz wiedzial iz dusza nie pochowanego nigy nie dozna spokoju.Kreon i Antygona są najbardziej tragicznymi postaciami dramatu Sofoklesa pt."Antygona".. W Antygonie Sofoklesa, jak w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje: - Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata, - Kreona, który zakazał grzebania Polinejkesa kierując się racjami dobra państwa i rozumu.Spełniając swą powinność wobec bogów bohaterka kierowała się także miłością do brata.. Antygona była nonkonformistką.podam ci argumenty:-Antygona chce byc oddana prawom boskim, a Kreon prawom ustawowym - Antygona uważa, że prawa boskie są wyzsze od prawa stanowionego, a Kreon sądzi, że prawo religijne nie może ograniczać władzy królewskiej - Antygona kieruje się zasadą" Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", a Kreon kieruje się dobrem państwa Ogółem są to postaci tragiczne o .Kto ma rację - Kreon czy Antygona?.

Motyw samobójstwa w AntygonieAntygona kierowała się w swoim życiu zasadami religijnymi.

Nie pozwala na zbezczeszczenie ciała jej brata, na to, by rozszarpała je zwierzyna.. Jej decyzja była jednak niezmienna a odwaga się nie załamała.Uważam, że Antygona jest niewinna.. Kierowała się miłością, o której istnieniu Kreon, zdaje się, zapominał.. Ismena mimo iż również była siostrą Polinejkesa nie przecistawiła się woli Kreona.. Teraz wiele osób zrobiłoby tak samo, ale zawsze znajdzie se ktoś taki jak Antygona u którego uczucia przewyszają rozum.Antygona kierowała się sercem, broniła ważnych dla siebie wartości.. pragnela aby jej brat zostal pochowany.. Uważa, że popełniła "świętą zbrodnię".. Ponadto despotyczny władca nie pamiętał o swojej religii i związanych z nią tradycjach.. Czyż ludzie nie powinni wiedzieć, kiedy przeciwstawić się tyrańskiej władzy?. "Czcić swe rodzeństwo nie przynosi wstydu", twierdzi.. Sercem czy rozsądkiem?. Antygona broniła swoich racji, była dumna, była gotowa umrzeć (i umarła) w obronie swoich racji, praw, uczuć, emocji.Antygona, która: - kierowała się sumieniem, które nie pozwalałoby jej spokojnie żyć ze świadomością, że nie dopełniła obowiązku wobec zmarłego.. Kieruje się zatem rozumem i rozsądkiem, a odrzuca tym samym w imię dobra kraju wszelkie sentymenty.Antygona porównuje swoje cierpienie do cierpień Niobe i Danae, w ten sposób wyolbrzymia swoje zadanie..

Przypuszczalnie Antygona, która w swoim...Antygona kierowała się miłością do brata oraz obrzędem religijnym.

Przykładem .Czy Antygona, bohaterka tragedii Sofoklesa, poniosła zasłużona karę .. Kreon ogłosił go zdrajcą kraju i nie pozwolił go pochować,zaś Antygona kochała swego brata i nie chcąc narazić się bogom,złamała zakaz władcy Teb.. Jest to jednak inny rodzaj tragizmu niż tragizm Kreona, ponieważ Antygona odchodzi z nadzieją na nagrodę, jest pewna, że postępuje dobrze, choć nie jest jej łatwo rozstać się z życiem i ziemskim szczęściemKreon kierował się swoją dumą, honorem.. Antygona namawiała swoją siostrę do nieprzestrzegania prawa obowiązującego w kraju.Każdy z nas kieruje się w życiu własnymi zasadami - racjami, które pomogli nam ukształtować rodzice.. Była młoda, na świecie mogła przeżyć jeszcze wiele szczęśliwych chwil - żyły tu osoby bliskie jej sercu: siostra Ismena i narzeczony Hajmon.. Moim zdaniem w tym konflikcie rację miała Antygona.. Broniła praw religijnych , przestrzegała panujących zwyczajów.. Myślę że Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się woli Kreona Kierowała się sercem nie rozumem W końcu nikt nie miał prawa zabronić jej pochowania najbliższego człowieka Takie właśnie postępowanie podoba mi się choć niewiele ludzi postępuje .Antygona - Motyw pychy Doprowadziła Kreona do zguby..

Dla Antygony najważniejszą wartością była rodzina.Jak powszechnie wiadomo, Antygona kierowała się przede wszystkim miłością.

Ponadto despotyczny władca nie pamiętał o swojej religii i związanych z nią tradycjach.. Nie chciała umierać.. Pomimo to Antygona podejmuje decyzję w imię miłości do brata i wierności nakazom boskim, w przeciwieństwie do Kreona, który kieruje się egoistyczna chęcią ocalenia własnego autorytetu.Antygona kierowała się miłością, tak mówiła do Kreona: " Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić".. Kierowała się miłością, o której istnieniu Kreon, zdaje się, zapominał.. Spór toczył się o pogrzebanie Polinejkesa,brata Antygony.. Bohaterka jako jedyna miała odwagę, aby zaryzykować i wypełnić boskie nakazy.. Nie podążała ślepo za tłumem, miała własny rozum i ideały.Przydatność 50% Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa - rozprawka.. Antygona - zrodzona z kazirodczego związku, świadoma jest ciążącej nad rodem klątwy.Bez wątpienia Antygona kierowała się nie tylko swoimi racjami, ale także honorem swej rodziny, nad którą wisiało okrutne fatum.. Uważając się za nieomylnego, wietrząc zewsząd podstęp i chęć obalenia go z tronu, nie posłuchał rady syna, czym doprowadził do jego śmierci.Z jednej strony, król nie patrząc na jakiekolwiek powiązania rodzinne, karze kobietę jako pospolitego obywatela, z drugiejstrony, można dojść do wniosku, że przez to nie dostrzeże on praw moralnych, którymi kierowała się Antygona.. Nie wszyscy jednak pojmują zamysły innych.. Przykładem takiego człowieka jest Antygona z tragedii Sofoklesa, kierująca się swoimi wartościami, których Kreon nie ocenia pozytywnie.Kto ma rację - Kreon czy Antygona?. :) Kreon kierował się przede wszystkim prawem jako sędzie a nie wujek..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt