Jak napisać streszczenie tekstu

Pobierz

Pisanie streszczenia to proces, który wymaga przestrzegania pewnych zasad.. Musi być obiektywne i oddać znaczenie oryginałuStreszczenie to skrótowe przedstawienie książki lub innego utworu.. Pomocne mogą się okazać wszelkie nagłówki oraz pogrubienia w tekście.. Jak to zmierzyć?. Jeśli jest podzielony na akapity, postaraj się z.. Przeczytaj tekst ze zrozumieniem.. Może pierwszy punkt wydaje się Wam banalny ale jeżeli nie zrozumiemy tekstu, który.. Wychwyć główną myśl tekstu - TEMAT.. Na początku streszczenia należy wskazać, czego dotyczy tekst tzw. główna myśl.. Krótkość, .CZYM JEST STRESZCZENIE?CZYM JEST STRESZCZENIE?. Swoją wypowiedź możesz zapisać tutaj lub w zeszycie.A więc dodając kilka elementów właściwych tylko streszczeniu, można uzyskać treść nie tylko będącą abstraktem oryginalnego tekstu, lecz także wartościowym pod względem pozycjonowania contentem.. nie używaj wielu przymiotników np. zamiast bratek,róża,tulipan to pisz po prostu kwiaty :) Akapity stosuj w zakończeniu piszesz jak kończy sie dana książka, rozdział ale NIE OCENIASZ!. Można również wspomnieć powody, dla których powstaje dane streszczenie.Przygotowaliśmy dla was kilka kroków, dzięki którym łatwiej będzie Wam napisać streszczenie: Spróbuj podzielić tekst na logiczne fragmenty.. Zrób plan streszczenia - uwzględnij sens tekstu źródłowego i dokonaj selekcji informacji..

Jak napisać streszczenie logiczne.

Należy pamiętać o chronologicznym ciągu wydarzeń.. Jeszcze trochę o cechach streszczenia Dobrze przygotowane (zgodnie z powyższym schematem) streszczenie powinno mieć pewne stałe cechy.. Powinno ono zawierać informacje o autorze oraz tytule tekstu źródłowego.. To ważne.ma pomóc czytelnikowi w zapoznaniu się w istotą jego treści.. Wskazówki: 1.. Na szczęście jest kilka trików, które pomogą napisać dobre streszczenie.. ma pomóc czytelnikowi w zapoznaniu się w istotą jego treści.. PODSTAWOWE INFORMACJE JtfJest formą przet i tkt/ k i ditwarzania tekstu/wykonywania działań na tktekście.. Pisz krótko, zwięźle i rzeczowo.. Rodzaje wypowiedzi.. Krótkie formy wypowiedzi potrafią dać w kość, ponieważ nie jest łatwo w tak krótkim tekście odzwierciedlić wszystkich najważniejszych informacji.. Przeczytaj tekst, na podstawie którego należy sporządzić streszczenie.. To skrótowe przedstawienie tekstu - np. książki, ciekawego artykułu czy pracy naukowej - w taki sposób, aby omówić wszystkie najważniejsze wątki.. Budowa streszczenia.. Oblicz ile mamy znaczących słów w tytule (bez i, do, przy,w itp.).Jak napisać poprawnie streszczenie na maturze?. Wymień głównych bohaterów - jedna rzecz, która zawsze jest przydatna, to stworzenie listy wszystkich bohaterów, których znajdziesz w .Co powinno zawierać streszczenie?.

Jak napisać streszczenie unikając błędów?

J .Streszczenie należy napisać własnymi słowami, nie kopiujemy oryginalnego tekstu; Jak napisać streszczenie?. Na początku streszczenia powinna pojawić się informacja o.. Spróbuj określić, jaki jest .Skróć kolejne akapity tekstu, w których nie ma dialogów: dłuższe - do 12 słów, a krótsze do 8 słów.. Zapoznaj się dobrze z tekstem, który będziesz streszczać.. Z tego względu, warto opanować ją możliwie dobrze.. Przed zdradzeniem wskazówek, jak napisać streszczenie, warto wyjaśnić, czym ono właściwie jest.. Znajdź główną myśl/temat/wątek/twierdzenie w tekście źródłowym.. Ważne jest, aby zawrzeć w nim kluczowe wątki, motywy oraz problematykę utworu.. Następna strona Bez czasownika ani ruszAby zrobić dobre streszczenie należy: uważnie przeczytać tekst wyjściowy; dokonać wyboru najważniejszych zdarzeń z akcji, którą chcesz streścić; zdecydować czy wybrane fakty ukazują sens dzieła; starać się być obiektywnym przy ich wyborze; przedstawić główne tezy własnymi słowami (może Ci w tym .czy zdecydujemy się na zapis planu tekstu, kolejne stadium stanowi redakcja streszczenia.. Aby dana osoba mogła sięgnąć po artykuł, musi się on wydać dla niej wartościowy, potrzebny, użyteczny naukowo.. Przeczytaj ponownie tekst.. Należy sprawić, by streszczenie było:Streszczenie: Streszczenie to krótki tekst opisujący w kilku zdaniach przeczytaną książkę, czy obejrzany film..

Od tekstu do tekstu streszczenia 4.

- YouTube.Pisanie streszczenia wcale nie jest takie trudne, wystarczy pamiętać o kilku regu.. Chcę wam pokazać jak poprawnie napisać streszczenie na maturze z polskiego.Jak napisać streszczenie książki w 7 krokach: Rób notatki, kiedy czytasz - w ten sposób będziesz śledzić każdy szczegół, który uważasz za ważny i nie zapomnisz niczego przy podsumowaniu.. Tej liczby należy się trzymać.. Kiedy analizujemy tekst argumentacyjny (popularnonaukowy, publicystyczny, informacyjny) musimy wziąć pod uwagę:23 Jak napisać streszczenie?. Streszczenie logiczne to spójny tekst, odtwarzający logiczny układ czytanego tekstu: uwzględnia wyodrębnienie tezy, argumentów, przykładów i logicznych związków między nimi.. Mianowicie jest to tekst uzależniony od swojego pierwowzoru i tworzony na jego podstawie.Żeby napisać streszczenie najpierw w punktach sporządź plan ogólny(np.rozdziału książki) a później opisuj wszystko zgodnie z planem.Nie opisuj bardzo szczegółowo, lecz ogólnie.. Istotne jest aby było ono .Streszczenia są przydatne w pracach naukowych, popularnonaukowych czy tekstach literackich.. Pisanie streszczenia może być dla wielu osób prawdziwą zmorą.. Polega na takim przekształceniu tekstu, że radykalnie zmniejszona zostajjje objętość tekstu (standardowa długość to 10% tekstu wyjściowego) przy zachowaniu zasadniczej myśli.Streszczenie - co to jest?.

Temat streszczanego tekstu i jego cel .

To tu powinno znajdować się większość znaczących wyrazów z tytułu.. Cechy streszczenia:Jak napisać streszczenie tekstu Jak napisać streszczenie artykułu.. Nie każdy bowiem urodzi się z talentem do tego typu opracowań.Jak napisać streszczenie logiczne?. Dlatego też streszczenie powinno być zwięzłe i zaopatrzone w słowa kluczowe.. Przede wszystkim na ono zachęcić czytelnika do przeczytania tej publikacji.. Z tą formą mamy do czynienia już w szkole podstawowej, jednak będzie się ona przewijała przez kolejne etapy edukacji.. Pamiętaj o wyrazach łączących logicznie zdania (np. wtedy, dlatego, potem, natomiast, mimo to itp.).. STRESZCZENIE Krótkie przedstawienie głównych wydarzeń lub.. Co ważne, streszczenie nie może być bardzo obszerne.Streszczenie powinno mieć od 40 do 60 słów - tak jak wskazuje polecenie.. Przeczytaj tekst.. Bez względu na to, czy mamy za zadanie streścić książkę, artykuł czy też informacje na stronę internetową - każde streszczenie tekstu powinno cechować się: rzeczowością - jak sama nazwa wskazuje, streszczenie jest zwięzłą formą wypowiedzi pisemnej;Jak napisać streszczenie?. RhaY5INgrMth4 1 .. Wykorzystaj swoje odpowiedzi, tworząc krótki, spójny tekst opowiadający o przygodzie osiołka.. Zastanów się, co jest tematem przewodnim przeczytanego tekstu.. Schemat streszczenia Zacznijmy od schematu streszczenia: {TEMAT .Jak napisać streszczenie?. Przykładowy tekst Usuń tekstStreszczenie powinno zawierać większość słów umieszczonych w tytule.. Na początku streszczenia należy określić temat tekstu (jego tezę lub hipotezę), jego cel oraz styl.Jak napisać streszczenie tekstu?. Należy zwrócić uwagę na to, że streszczenie ma dosyć specyficzny charakter.. Spróbuj wyłapać ton, styl autora oraz główny zamysł tekstu.. Streszczenia krótsze lub dłuższe nie będą sprawdzane przez egzaminatorów.. Zapisz skrócony tekst w zeszycie.. Streszczenie artykułu.. Wbrew pozorom napisanie krótkiego tekstu, w którym będą zawarte najważniejsze informacje, a co ważniejsze - wyłuskanie takich informacji, może przysporzyć wielu problemów.. Zaleca się rozpoczęcie streszczenia od wprowadzenia, które określi myśl przewodnią.. Przejrzyj tekst bez czytania i spróbuj podzielić go na sekcje tematyczne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt